Dnes už se na zasedací pořádek u stolu moc nehraje. A to je opravdu škoda. Všichni velcí guru gastronomie v čele s Briliantem Savarinem by mi dali za pravdu, že je to důležité. Přichází období promocí a různých událostí, na nichž se kolem stolu shromáždí více lidí. Tak do toho!


Hosté podvolte se!

Všichni, kdo jsou pozvání na nějakou hostinu, by si především měli uvědomit, že mají dělat to, co jim hostitel řekne. Trochu tvrdě řečeno, ano, ale v konečném důsledku je to tak. Nejíme ani nepijeme bez vyzvání, tak proč bychom si měli sami vybírat místo, kde budeme sedět. Zasedací pořádek by měl totiž dávat nějaký smysl.

Hostitel by měl mít na druhou stranu jasno především v tom, kdo s kým sedět nechce. Je to totiž daleko důležitější, než kdo s kým sedět chce. Je to pro něj veliká dřina, nakormidlovat své hosty tam, kde jim určil místo, tak aby to pociťovali jako laskavou péči a nikoli jako manipulaci se svou osobou.


Na co myslí hostitel

Klasik praví: „nedávejte vedle sebe příliš temperamentní osobnosti, rivaly v politice nebo umění, zádumčivce vedle koket. Zkrátka se nepokoušejte přiblížit příliš protikladné charaktery.“ Základní pravidla zasedacího pořádku jsou, že by se měli střídat páni a dámy, neměli by vedle sebe sedět manželé, protože jsou spolu stále, a ani sourozenci, protože mají sklony k lumpačinám. A teď je na hostiteli, aby vymyslel, která z pravidel mají prioritu, zda ta protokolárně strohá nebo ta emočně neuchopitelná. Hosté někdy očekávají na takových setkáních nudu, což je škoda. Ke velkým hodovním stolům je třeba přistupovat s radostným očekáváním, protože často mohou zamíchat naším osudem a být začátkem radostných příběhů.

 


Čestná místa všichni znají

Není pravda, že u dlouhé tabule je vždy tím nejčestnějším místem to čelní. To platí pro stůl se šesti židlemi, ale o tom tady teď není řeč. Představte si stůl pro dvanáct osob, což jsou v případě výše uvedené promoce, dvě rodiny a jejich prarodiče. Tedy ještě zdaleka není nic mohutného. Takové setkání zvládnete usadit s minimem fištrónu. Tím nejčestnějším místem je tady to, uprostřed dlouhé strany stolu a protože taková místa jsou dvě, tak nejváženější osoba si sedá na to obrácené ke zdi. Inu zkrátka to nejpohodlnější a nejbezpečnější. Hlavně vedle sebe neposaďte bratrance a sestřenici, kteří se před týdnem rozešli po sedmileté známosti. Tohle jste si právě měli zjistit předem.Autor: Jana Vlková | Fotografie: www.isifa.com