Hlávkový salát je zeleninou, která má nejvyšší povolené hodnoty dusičnanů. I přesto výhody jednoznačně převyšují nevýhody. Klikněte pro větší obrázek!V čem je to nebezpečí?

Dusičnany se od nepaměti v určitých nízkých koncentracích vyskytovaly v půdě a ve vodách. Pokud je však jejich obsah vyšší, mohou způsobovat četné zdravotní problémy a dokonce až rakovinu. Ale neděste se! Proti rakovině účinně bojuje vitamín C, který je obsažen právě v zelenině, která na dusičnany „trpí“ nejvíce.

Čím se „dusíme“ nejvíc

Mezi potraviny s nejvyšším množstvím dusičnanů lze zařadit brambory, košťáloviny, kořenovou a listovou zeleninu, ale i banány a pivo. Potraviny živočišného původu jsou jen omezeným zdrojem dusičnanů s výjimkou oblíbených uzenin, kam se přidávají, aby jim prodloužily trvanlivost, vázaly v nich vodu a uchovaly růžovou barvu masa. Naopak se ukazuje, že ovoce je z hlediska obsahu dusičnanů potravinou, kde je obsah dusičnanů dosti nízký. Výjimkou jsou pouze banány!

Chytrá zelenina

Větší množství dusičnanů obsahují též banány, u jiného ovoce jsou hodnoty nižší. Klikněte pro větší obrázek!Limity dusičnanů pro zeleninu jsou poměrně vysoké. Je to proto, že nejsou dusičnany jako dusičnany. Ty nebezpečné se totiž v zelenině buď nevyskytují, a nebo látky v zelenině obsažené proti nim účinně bojují. Kromě výše zmíněného vitamínu C, tělu pomáhá vitamín E a karotenoidy. Dospělý by proto musel sníst denně velké množství rychlené zeleniny, aby se projevil škodlivý účinek dusičnanů. Navíc hygienici stav dusičnanů v zelenině pravidelně kontrolují a ukazuje se, že k překračování uzákoněných limitů dochází jen velmi zřídka. Fráze, že vše je dobré, pokud je toho s mírou, platí i v tomto případě.

Pár dobrých rad

Aby jste nebezpečí příjmu dusičnanů co nejvíce minimalizovali, je dobré zachovávat následující pravidla:Menší množství dusičnanů je obsaženo také v pivě. Jsme si však jisti, že tato informace oblibě zlatavého moku neubere. Klikněte pro větší obrázek!

  • Krátké tepelné zpracování výrazně snižuje obsah dusičnanů, ovšem na druhou stranu ničí i cenné vitamíny. U každé konkrétní potraviny je třeba zvážit, čemu dáme přednost.
  • Tepelně zpracovanou zeleninu bychom neměli dlouhodobě skladovat.
  • Odstraněním vnějších listů a silných žeber u salátů snížíte obsah dusičnanů až o 30 procent.
  • Při nákupu je nutno zohlednit, že skleníková a rychlená zelenina obsahuje až několikanásobek dusičnanů než zelenina zahradní a polní. Nejvyšší obsah jich bývá v zelenině rychlené ve skleníku či fóliovníku brzy zjara a na podzim, kdy je málo slunečního světla.
  • Pro děti kupujte raději biozeleninu. Jak jsme si ukázali výše, dospělému vyšší obsah dusičnanů neuškodí, pro dítě může být ale značně nebezpečný.
  • Dejte si pozor na zvýšený obsah dusičnanů ve vodě a raději se zcela vyhněte vodě, která je pitná jen po převaření.

Text: Dana Truksová

Foto: www.dolcevita.blog.cz; www.hlb.com; www.point-fort.com; www.profimedia.cz