Kokos je velmi oblíbený druh ořechu. Má skvělou chuť a široké uplatnění v kuchyni. Kromě toho obsahuje velké množství draslíku, vitamínu C a vitamíny skupiny B. Klikněte pro větší obrázek!Kokosový ořech – jak do něj?
Prvním krokem k přípravě kokosových dobrot je rozbití ořechů. Není to úplně jednoduché, ale jde to! Připravte si nůž, nůžky, prkénko a paličku. Kokosový ořech položte na prkénko a pevně jej uchopte. Do špičky, kde má ořech tři kulatá políčka, zapíchněte ostré nůžky a několikrát jimi otočte, aby byl otvor na odtékání mléka (správně kokosové vody) dostatečně široký. Mléko slijte do nádobky, budete jej později potřebovat k přípravě drinků.

Bum, a je to!
Pak uchopte ořech a udeřte do jeho středu. Ořech pěkně napraskne, a vy tak můžete pohodlně vybrat vnitřek a nakrájet jej na kousky. Ty ihned ponořte do misky se studenou vodou, aby zůstaly pěkně šťavnaté a čerstvé. Když budete šikovní, kokosová skořápka se vám rozpadne maximálně na dvě až tři části, které následně použijete na výzdobu kuchyně nebo prostoru, kde budete stolovat.

Kdo má rád sladké, ten si jistě pochutná na lehkém dortu sypaném strouhaným kokosem. Klikněte pro větší obrázek!Začneme dezertem
Jako první si připravte dezert – třeba dort s kokosovým krémem a sypaný strouhaným kokosem. Můžete také upéct kokosové mufinky (těsto vyrobíte ze 2 vajec, cukru, vanilkového cukru, kypřícího prášku, trochy polohrubé mouky a cca 150 gramů strouhaného kokosu, nalijete do malých papírových formiček a upečete krátce v troubě vyhřáté na 180 stupňů).

Maso s kokosem? Proč ne!
Receptů na kokosové sladkosti je samozřejmě mnohem více, záleží na vašich schopnostech a chuti. Ale co udělat pro ty, co sladké zrovna nemusejí? Pro ty připravte třeba filé v kokosu.
Filé osolte, opepřete a pokapejte citrónovou šťávou. Nechte 5 minut odležet. Na suché pánvi opražte dorůžova kokos. Po vychladnutí do něj přimíchejte žloutek a lžíci citrónové šťávy a ve směsi filé obalte. Celer nakrájejte na tenké plátky a povařte doměkka v osolené vodě. Na kolečka nakrájené banány opečte na másle. Vymazaný pekáč obložte celerem a banánem, pak zalijte smetanou s kari kořením. Navrch rozložte obalené filé a dejte na 30 minut zapéct. Vhodnou přílohou jsou brambory. 

Kdo má rád sladké, ten si jistě pochutná na lehkém dortu sypaném strouhaným kokosem. Klikněte pro větší obrázek!Dobrý drink nesmí chybět
Základem každé dobré party jsou drinky. Na kokosovém mejdanu si umíchejte specialitu karibských barmanů, a to koktejl známý pod názvem Piňa Colada. Nalijte do mixéru ananasový džus (na osobu 6 cl), kokosové mléko (na osobu 2cl) a světlý rum (na osobu 4 cl), několik kostek ledu a trošku smetany. Po rozmixování nalijte drink do sklenek a ozdobte kusem čerstvého ananasu a kokosu. Na kokosové party nesmí samozřejmě chybět Malibu. Z něj a z limonády Seven Up si můžete umíchat i koktejl Seven Coconuts (sedm kokosových ořechů). Tak ať se párty vydaří!

Text: Markéta Veselá
Foto: http://www.gringo-times.com, http://sp6.fotologs.net, http://twiggs.org