Portál Gastronaut.cz nám opět připomněl, že jídlo se stává v Čechách opět něčím, co není sprosté slovo. Konec omáčkám UHO, konec českým rizotům, španělským vínům v krabicích, konec gastronomické sebevraždě. Gastronomických akcí, kam můžete vyrazit za vynikajícím jídlem a pitím je už nepřeberně. Tak pojďte se inspirovat a třeba si i vy něco vyberete.

Den otevřených sklepů v Pavlově
24. listopadu 2012, vinné sklepy, Pavlov, region Jihomoravský

Celkem 12 pavlovských vinařů otevře v sobotu své sklepy zájemcům o degustace pálavských vín. V každém sklepě bude pro návštěvníky připraveno k ochutnávce cca 8 vzorků vín. Budete mít možnost nejen vyzkoušet kvalitní pálavská vína, ale prohlédnout si prostředí pavlovských vinných sklepů a seznámit se s místními vinaři. Občerstvit se můžete v místních restauracích, které se do festivalu také zapojí, v nabídce bude mimo jiné pečená husa, zabíjačkové speciality nebo konšelský kotlík.

Mikulecká zabijačka
24. listopadu 2012, Hostinec U Losíků a Kulturní dům Mikulčice, region Jihomoravský

Do svých Gastronautích diářů si pište: ode dneška do soboty 24. listopadu držím půst! To abyste měli dostatek místa na deset zabijačkových chodů a nejméně několik panáků kvalitní mikulecké pálenky!
A nejen že ochutnáte to nejlepší z klasické zabijačky, ale Mikulečtí vám dokonce připraví i takové dobroty, které jinde než v Mikulčicích k mání nejsou! V Hostinci U Losíků a Kulturním domě Mikulčice koštnete 24. listopadu i na padesát vzorků vín od místních vinařů.

Adventní slavnosti na zámku Nelahozeves
24.–25. listopadu 2012, Zámek Nelahozeves, region Středočeský

Jíst, pít, bavit se, nakupovat a radovat se, to vše vás čeká na zámku Nelahozeves, kde se o víkendu uskuteční tradiční Adventní slavnosti. Kromě prohlídky expozice nabízí organizátoři také řemeslný jarmark, dílny nebo koncerty. V chladném počasí vás určitě potěší horký svařák nebo speciální druhy čajů ze zámecké čajovny. Na degustaci vín z produkce Roudnického lobkowiczkého vinařství se můžete vydat do zámeckého sklepení a ani známé Lobkowiczké pivo na této akci nebude chybět. Zámecká kuchyně připraví nejrůznější speciality a vánoční cukroví se bude ochutnávat na jarmarku.

Vánoce na zámku Hrádek u Nechanic
24. listopadu – 9. prosince 2012, státní zámek Hrádek u Nechanic, region Královéhradecký

Jaká akce že nás tuto zimu v klidu nenechá? Jednoznačně Vánoce na zámku u Nechanic! Ze zámeckých komnat bude dýchat vánoční atmosféra provoněná anglickým punčem, čajem i jedinečnou kávou. Kromě zámeckých delikates si nenechte ujít ochutnávku vánočního cukroví. Takový malý předvoj Vánoc si budete moci navodit i doma, když si zde pořídíte adventní věnec, jmelí nebo perníčky.

Valašský mikulášský jarmek
29. listopadu 2012 – 2. prosince 2012, Valašské Klobouky, region Zlínský

Držte si klobouky, protože 29. listopadu to bude ve Valašských Klouboukách na mikulášském jarmarku opravdu velkolepé! Jedná se již o 21. ročník, který kromě řemeslných trhů nabídne také vystoupení folklórních souborů, dechovek a cimbálovek. V pátek se vaše oči rozzáří nad právě rozsvíceným vánočním stromkem, u něhož si budete moci vychutnat pochoutky z tradiční valašské kuchyně, medovinu i slivovici.

Staročeský mikulášský jarmark
1. prosince 2012, Toulcův dvůr, Praha 10

Máte chuť na něco vánočního ale přesto zdravého? Vydejte se 1. prosince na Staročeský mikulášský jarmark do Toulcova dvora a ochutnejte vánoční menu v podání tamní zdravé jídelny. Dvůr i barokní stáje zaplní stovka řemeslníků i prodejců řemeslného zboží. Nakládané sýrové specialitky, domácí čabajky i vánoční perníčky či koblížky nebo bezlepkové a celozrnné koláče zapijte medovinou na zahřátí!
 Autor: Jan Čech | Fotografie: thinkstock.com