Nejstarší sladkost

Historie žvýkačky sahá tak daleko jako lidstvo samo, ne nadarmo bývá proto označována za nejstarší známou sladkost. Už staří Řekové používali gumu z pryskyřice pro dezinfekci ústní dutiny a ochranu zubů. Indiáni tuto pryskyřici získávali z jehličnatých stromů. Britští kolonizátoři využili těchto znalostí předků a vyráběli kostky borové gumy. První patent na žvýkačku byl vydán v USA v roku 1869. Moderní historie žvýkačky se začala psát z kraje roku 1891, kdy William Wrigley junior přichází se svým krámem do Chicaga. Ke každé plechovce prášku do pečiva přibaluje 2 balíčky žvýkaček. Během druhé světové války rozšířili američtí vojáci žvýkačku snad po celém světě. V 70. letech 20. století pak spatřila světlo světa žvýkačka bez cukru. Tipnete si, kolik měřila největší bublina ze žvýkačky? Celých 58,4 cm!

Žvýkání je zábava, pozor ale na etiketu! Klikněte pro zvětšení! Velmi oblíbené jsou žvýkačky bez cukru. Klikněte pro zvětšení!

Ukradený recept

U nás se žvýkačka objevila za přímo kuriózních okolností. Na začátku 20. století se důvěrník pražského podnikatele Glasera nechal najmout v americké továrně na žvýkačky za účelem vyzvědět něco z výrobního tajemství. Od nosiče beden se skutečně vypravoval až na dělníka v provozu a na základě jeho vědomostí se u nás začala vyrábět první žvýkačka s názvem Rici. Byla obalovaná v cukrové moučce a k dostání ve dvou příchutích – nektar a růže. Dnes mezi nejoblíbenější příchutě patří máta, mentol nebo skořice. Kromě toho je k dostání celá řada ovocných příchutí, které lákají zejména ty menší z nás.

Barevné žvýkačky milují hlavně děti. Klikněte pro zvětšení!

Žvýkáním ku zdraví

Žvýkačka má pozitivní vliv na zdraví dutiny ústní, pomáhá odstraňovat zubní plak, čímž napomáhá prevenci zubního kazu (udává se, že až o 40%). Pomáhá okamžitě snížit pH v ústech. Velké procento milovníků žvýkaček je používá pro odstranění nepříjemného zápachu z úst. Žvýkání podporuje tvorbu slin, a urychluje tak trávicí proces. Také okysličuje mozek, ulevuje od nervového vypětí, úzkosti a stresu. Pohybem úst při žvýkání se vytváří tlak na nervová zakončení v zubech, z nichž každý je spojen s některým vnitřním orgánem, a dochází tak k celkové stimulaci nervového ústrojí.

Trocha etikety

Žvýkání bychom se měli vyvarovat v průběhu společenských setkání, při důležitých rozhovorech nebo při sportu. Podle odborníků na etiketu musíme při používání žvýkaček dbát několika rad. V prvé řadě bychom měli hned v okamžiku, kdy si bereme novou žvýkačku myslet na tom, kam ji potom odložíme. To znamená připravit si kapesník, ubrousek, nebo uchovat původní obal v kapse. Žvýkat bychom měli potichu, bez nadměrných pohybů úst spojených s jejich pootevřením. V momentě, kdy si vyndáváme žvýkačku z úst, měli bychom to provést nenápadně, asi jako když vyjímáme z úst pecku.

Text: Zuzana Veselá
Foto: http://christopherstatt.blogspot.com, www.yumsugar.com, http://monuska.blog.cz