V dobách, kdy ještě nebyla krajina Evropy rozervána dálnicemi, byly po celém Rakousku-Uhersku silnice lemovány ovocnými stromy. Tenkrát se totiž převážně chodilo pěšky a sladké plody byly určeny pocestným. Dopřejte si letní romantiku minulých století a vydejte se na třešně.


Jak vypadá ptáčnice

Třešeň ptačí je nízký strom. Pokud roste jako solitér, je jeho koruna souměrně kulatá. Divoká třešeň ve své původní podobě je v podstatě velmi vzácná. Podle všeho se k nám tato sladká peckovice dostala z Krymu a Balkánského poloostrova. Již ve 4. století jsou doloženy nálezy šlechtěných druhů. V křovinách a remízkách často najdeme i stromky, které jsou vlastně zplanělými třešněmi. I ty jsou skvělým doplňkem letní tabule.


Blahodárné účinky

Zralé plody obsahují velké množství vitaminu C, pektiny, lehce stravitelné cukry, vápník, fosfor, železo a další látky nezbytné pro tělo. To vše má velmi příznivý dopad na krvetvorbu, růst kostí i zubů a očistné procesy. Plody jsou to zkrátka blahodárné.

Jako všechny plané plody i třešeň ptačí dozrává postupně. Při sběru je tedy třeba brát pouze plody, které mají velmi sytě červenou, skoro černou barvu. Třešně, které jsou pouze červené, jako například šlechtěné chrupky, bývají nedobré, a navíc nejdou vypeckovat.

Plody se doporučuje sbírat do bandasky a trhat bez stopky. Trhání se stopkami je zbytečná a dvojnásobná práce. Třešně jsou totiž velmi choulostivé na skladování, a tak je dobré počítat s jejich okamžitou konzumací.

 


Jak je jíst

Na třešně ptačí můžete aplikovat recepty podobné těm na lesní plody, zejména na borůvky. I když jsou poměrně malé, je lepší dát si práci s jejich vypeckováním. Do bublaniny se hodí spíš v kombinaci s jiným ovocem, třeba rybízem. Dobře se naopak vyjímají jako přídavek do lívanců, které se pak mohou obalit ještě ve skořicovém cukru. Pro trpělivé hospodyňky je tady recept na třešňovou omáčku. Hodí se na palačinky s tvarohem, neplněné kynuté knedlíky nebo na dochucení bílého jogurtu.

 

Recept: Ovocná omáčka – žahour

Připravte si: 0,5 kg vypeckovaných ptáčnic, 50–100 g pískového cukru, 1 lžička škrobové moučky, 0,2 l mléka nebo vody, podle chuti špetka skořice

Postup: Ovoce prosladíme a můžeme nechat odpočinout nebo ihned vařit. V mléce dobře rozmícháme škrobovou moučku. Za stálého míchání vlijeme směs mléka a škrobu do horkého ovoce, necháme znovu přejít varem a rychle stáhneme. Přidáme skořici. Necháme vychladnout a pak podáváme jako doplněk k moučným nebo mléčným pokrmům. Konzistence omáčky záleží na zralosti ovoce a také na místě, kde jsme jej natrhali.

 

Další recepty: Hlavní chod | Salát | PolévkaDezert | Chuťovky | Více...

 

 Autor: Jana Vlková | Fotografie: www.isifa.com