Jiný kraj, jiný bramborový salát

Typický český štědrovečerní salát má většinou ten samý základ, přesto skoro na talíři v každé domácnosti vypadá trochu jinak. Je to dáno použitými surovinami, způsobem jejich zpracování a především jejich poměrem.

Základními surovinami použitými při přípravě klasického bramborového salátu bývají brambory, mrkev, petržel, celer, kyselé okurky, cibule, vejce a k ochucení majonéza, hořčice, sůl a pepř.

Výhodou bramborového salátu je, že se snadno připravuje pro větší počet stolovníků a také poměrně dlouho vydrží.

kořenová zelenina
 Brambory, mrkev, celer, cibule – patří do salátu, nebo ne?

Teplý, nebo studený?

Bramborový salát se zdaleka nepřipravuje jen u nás. Například Němci si na něm také velice rádi pochutnávají. Podávají jej ale spíše za tepla, s výjimkou severu Německa – tamní salát se více podobá našemu.

Naši další sousedé, Poláci, rovněž znají a připravují bramborový salát. Dokonce i Američané a Britové si oblíbili bramborový salát, podávají jej při pokojové teplotě jako my.

Někdo dává i jablka

Po celém světě se připravují bramborové saláty na mnoho a mnoho způsobů. Je možné salát připravovat s octovým, bylinkovým nebo koprovým dresinkem, ančovičkami nebo kapary.
Někdo ochucuje salát majonézou, jiní používají lehčí bílý jogurt nebo zakysanou smetanu.

Cibule použitá do salátu může být jak syrová, tak vařená nebo nakládaná. Někdo nepoužívá do salátu vůbec vejce. Někdy se přidává ale i šunka nebo slanina. Je možné přidat také kukuřici nebo rajčata (jako ve Francii).

U nás se často připravuje salát také s dietními ředkvičkami a trochou jablek. Jablka ale bohužel způsobují, že salát potřebuje rychlejší spotřebování než obvykle.

 Bramborový salát
 Bramborový salát s hráškem – pro někoho pochoutka, pro jiného nepřípustná věc.

Pár dobrých rad

  1. Každoroční bramborový salát lze chuťově ozvláštnit přidáním nového druhu zeleniny – ředkev, hrášek, okurka, kapie nebo již zmiňovaná kukuřice. 
  2. Všechny suroviny uvařte tak akorát, hlavně je nerozvařte! Salát z rozvařené zeleniny nemá ten správný říz. Pracujeme až s vychladlou zeleninou.
  3. Brambory můžeme vařit ve slupce, aby si zachovaly více chuti a vitamínů. Už uvařené brambory se ale hůře slupky zbavují. 
  4. Nejste-li si jisti, že jste schopni nasekat suroviny na stejné kousky, protlačte je kovovým sítkem. 
  5. Chcete-li raději dietní formu salátu, přidejte méně majonézy nebo ji nahraďte jogurtem a použijte více hořčice. 
  6. Extra lehký salát lze dochutit jen solí, cukrem, pepřem a olejem s vinným nebo jablečným octem.

Bramborový salát
 Ředkvičky ozvláštní chuť salátu a dodají mu zajímavou barvu.

Náš recept: Tradiční bramborový salát

Na kilogram brambor použijeme jednu celou petržel a cca půlku celeru. Dáme přidáme asi dvě nebo tři kyselé okurky podle chuti, celou menší cibuli, čtyři až pět vajec uvařených natvrdo. Uvařenou zeleninu necháme vychladnout a nasekáme nebo nastrouháme na hrubém struhadle. Poté vše opatrně promícháme a ochutíme trochou majonézy, hořčice, soli a pepře.

Text: Zuzana Veselá
Foto: bramborovysalat.cz; leftoverqueen.com; ratewall.com; newyearchristmas.com