Minule jsme si stručně shrnuli, jaké trendy nabídl pařížský veletrh Maison&Objet, který určuje, co všechno se pro domácnost a byt objeví na pultech evropských, a tedy i našich obchodů. A potěšili jsme se, že vánoční dekor se vrací ke klasice, která je u nás zakotvena. Teď si tu stavebnici, shrnutou v jedné krabici, budeme rozebírat na kousky. Jaké jsou trendové servisy na čaj, kávu a další nápoje?

 

Z šálku stoupá kouř

Nikdo nebude řešit, jestli je v něm jen čaj či káva, nebo něco ostřejšího, po mrazivé procházce je „upravený“ nápoj i příjemný, ale každý si v té pohodě bude prohlížet šálek, talířek, konvici... Kdo má štěstí, a podědil, nemusí mít starosti, kdo ne, měl by si něco, co přichází na stůl při slavnostních chvílích určitě pořídit. Možná si napsat Ježíškovi?

Je z čeho vybírat. Villeroy&Boch už klasičtější servis nabídnout nemohl. Červená a bílá, sobi, hvězdičky, vánoční stromky. Kahla zase rozvinula svoji nabídku porcelánu, vylepšeného sametem. Pořád je tu křehká porcelánová souprava s jemným modrým vzorem, která se hodí na čaj i kávu... Sametová ouška se tak příjemně drží. Novinkou u této značky je kávový servis Five senses, hlavní roli tu hraje ta módní krajka. Nemáte úplně stejnou, pravou háčkovanou dečku doma?

Má několik variant velikostí šálků, bílá i zlacená ouška ve tvaru moderním i retro, a hlavně tu krajkovou dečku, jejíž zásluhou rázem stojí v popředí trendů.

Inspirace jinde

Dekor, který zvolil pro klasickou kolekci Villeroy&Boch není zrovna český, sobi k naší tradici nepatří, ale dětem – a nejen jim - se určitě líbí, a není na nich nic ošklivě ideového... Děti, které hostí o Vánocích i kamarády, by nejspíš měly mít svůj vlastní servis, robustnější, odolnější a ve „velkém“ vydání, abychom nemuseli slzet nad každým rozbitým kouskem. U toho našeho servisu by to bolelo víc.

Neznamená to ale, že jim dáte zbytky, od každého něco. Tak se nenaučí dobře stolovat a vážit si pěkného nádobí. K hrnkům s pořádnými oušky, která se dobře drží, pořiďte jednotné talířky a misky, prostě pěknou soupravu s milým dekorem. Ten červenobílý je trendy i veselý...

Severský design je hodně úspěšný, a kromě nábytku a textilu se objevuje i na porcelánu.

Soupravu Twinkle pro Sagaform navrhla žena a muž, a kromě pěkného dekoru je sympatická také tím, že je určena na víno! Pokud jste někdy v obchodních domech Ikea koupili láhev hotového svařeného, dobře víte, že chutná poněkud jinak, než náš svařák. Nejvíc mi připomíná “kladivo“, nápoj který se v naší rodině traduje už dlouho.

To přivedete téměř k varu víno s celou skořicí a kouskem badyánu, pak přilijete 300 ml rumu, silnější nátury rovnou půllitrovou láhev, vymačkáte šťávu z jednoho citronu a osladíte medem. Jeden hrnek velikosti Twinkle vás prohřeje od hlavy k patě, dobrá nálada je samozřejmostí.

Tak veselé přípravy!

Text: Vladimíra Storchová