Z historie vánočky

Ač se nám to dnes možná zdá nepochopitelné, vánočka byla ve svém prvopočátku znakem blahobytu. Pekli ji ti nejlepší pekaři z oblasti, aby jí pak uctili své pány. Tak tomu bylo již v 16. století.

Postupně se ale obyčejnější formy vánočky (bez mandlí a rozinek) začaly péct i v domácnostech běžného lidu. Recept na tu nejlepší vánočku se přísně tajil a dědil z generace na generaci. Receptury se také liší kraj od kraje.

Zvyky spojené s vánočkou

Ve starších dobách panoval názor, že povede-li se hospodyňce dobrá vánočka, bude zdařilý i celý příští rok. Hospodyně se proto musela obléci do bílé zástěry, vzít si bílý šáteček a mlčet po celou dobu přípravy těsta. Při kynutí pak zase musela vysoko skákat, aby těsto dobře vyběhlo.

Kouskem vánočky se pak dle tradice pohostila také hospodářská zvířata. Někde se zase pro bohatou úrodu v příštím roce zapékala do těsta mince – kdo ji našel, čekal ho dobrý rok.

Vánočka
 Uplést vánočku chce trochu šikovnosti.

Druhy vánoček

V jednotlivých krajích se vánočce říká různě – pletenice, štědrovice, žemle, cepík, štrucla. Základ vánočky je ale vždy podobný. Můžeme péci tzv. dia formu, tukovou vánočku, máslovou nebo dle kraje tzv. ještědskou atd.

Jak na pletení?

Nevzdávejte pečení vánočky jen proto, že se bojíte jejího pletení! Připravte si osm nebo devět stejných podlouhlých pramenů těsta. Záleží na tom, zda si troufnete na pletení vánočky ze čtyř, nebo ze tří pramenů.

Pokud ze 4, budete potřebovat 9 pramenů – 4 na spodní patro, 3 na prostřední a 2 na vrchní část. Pokud plést jen trojitý cop, připravte si 8 pramenů – 3 na spodní a prostřední patro, 2 zamotáte na horní část.

Vánočka
 A teď ji hlavně nespálit!

Pletení ze čtyř pramenů

Tato vánočka bude o poznání pevnější a pletení ze čtyř pramenů určitě zvládnete hravě! Čtyři prameny položíme vedle sebe a uchopíme ten nejvíce vlevo. Zespoda jej provlékneme přes sousední váleček a pak svrchu přes ten třetí. Tak postupujeme se všemi prameny, na konci pevně přichytíme k sobě.

Do středu copu zlehka uděláme důlek a vložíme do něj další patro – obyčejný cop upletený ze tří pramenů. Do něj opět připravíme lehký žlábek a vložíme do něj pouze přes sebe položené dva prameny vánočky.

Kousky vánočky
 Vánočka se hodí k snídani i k odpolední kávě.

Náš recept na klasickou vánočku

Potřebné ingredience:

Na internetu lze najít celou řadu různých tradičních i moderních receptů na vánočku. My pro vás vybíráme klasický recept, na který potřebujete: 1 kg polohrubé mouky, 200 g cukru krystal, 500 ml vlažného mléka, 300 g másla, 60 g droždí, 1 vanilinový cukr, 3 žloutky, mandle na posypání (chutnější je, pokud přijdou i do těsta), rozinky (mohou být namáčené v rumu), může být i kandované ovoce a na ochucení těsta sůl, muškátový oříšek a citrónová kůra. Nezapomeneme na trochu tuku na vymazání plechu.

Postup přípravy:

Připravíme si trochu mouky, cukru, vlažného mléka (pozor, mléko vždy vléváme do mouky, ne naopak!) a rozdrobeného droždí a necháme vykynout. Kynout můžeme nechat těsto i přes celou noc, nebo mezitím zajít na nákup vánočních dárků. Mezitím si do velké mísy připravíme mouku, cukr, máslo, žloutky, trochu soli, citrónovou kůru, vanilinový cukr a nastrouháme trochu muškátového oříšku.

Po vykynutí přidáme kvásek a hněteme tak dlouho, dokud nezískáme hmotu, která se jemně lepí na vařečku. Rozinky, mandle a ovoce přidáváme vždy po vykynutí.

Upleteme vánočku podle výše popsaného návodu a potřeme rozšlehaným vajíčkem. Po obou krajích i ve středu vánočku prošpikujeme špejlemi. Pečeme necelou hodinku dohněda – nejprve asi na 220, další půlhodinku na 150, zbytek času dopékáme na 100 stupňů.

Text: Zuzana Veselá
Foto: flickr.com