Pozor, padá hvězda!

První, co vás na tomto ovoci zaujme je jeho vzhled! Krásný, hvězdicový plod, spolehlivě upoutá pozornost. Proto není divu, že je v hojné míře používán jako efektní ozdoba různých zmrzlinových pohárů nebo ovocných mís. To ale nejsou všechny jeho bonusy.

Za atraktivním vzhledem tohoto ovoce se totiž skrývá osvěžující vitaminová bomba, která obsahuje vitamin C a spoustu vzácných minerálních látek jako je třeba vápník, železo, hořčík nebo fosfor.

Kde je karambola doma...

Karambola původně pochází z Malajsie. Místní obyvatelé jí říkají „malajská hvězdice“ a jsou na ni hrdí. A to i přesto, že „novým domovem“ této rostlinky se stala i Kalifornie, jižní Pacifik, Izrael, Indie nebo Thajsko.

Strom, na kterém ovoce roste, se jmenuje Averrhoa a je zhruba 10 metrů vysoký. Plody jsou buďto světle zelené, žluté nebo sytě žluté. Jejich délka se pohybuje kolem 12 centimetrů a váha dosahuje 50 až 100 gramů.

Karambola
Karambola je používána jako efektní ozdoba různých zmrzlinových pohárů nebo ovocných mís.

Na žízeň i na chuť

Chuť karamboly závisí na stupni její zralosti. Může být kyselá, sladkokyselá až sladká. Nejvíce sladké jsou sytě žluté plody. K nám, do Čech, se jen tak zralá karambola nedostane.

Plody jsou česány v ještě nezralém stavu a do českých supermarketů proto putují v nedostatečné kvalitě. Pokud se i přesto rozhodnete krambolu ochutnat, určitě vás osvěží. Ovoce má totiž úžasnou vlastnost „bleskově zahnat žízeň“, navíc zlepšuje imunitu a údajně posiluje i kosti.

Na sladko i na slano...

Nejlépe si na karambole pochutnáte, pokud ji nakrájíte na plátky, které jsou podobné hvězdicím. Toto ovoce si můžete dopřát i pokud držíte nějakou dietu - karambola je totiž extrémně nízkokalorická! Ve sto gramech je pohých 150 KJ, zhruba tedy 35 kalorií!

Pokud byste chtěli tuto „exotickou drobnost“ využít i v kuchyni, můžete ji zakomponovat do zmrzlinových pohárů, jako ozdobu do koktejl nebo ji přidat ke specialitám z ryb

Kdybyste však na tuto krásnou „malajskou hvězdu“ nějak zanevřeli, určitě ji oceníte i z praktických důvodů - její šťáva je totiž perfektní na leštění mosazných předmětů!

Super recept:

Exotické rizoto s karambolou

Připravte si: 1 lžička olivového oleje, tři lžíce červené papriky, nakrájené na kostičky, tři lžíce nakrájené šalotky, půl lžíce rozdrceného česneku, 3 kusy karamboly, nakrájené na plátky, 1 smetana s větším procentem tuku,
Na ochucení: sůl, černý pepř a paprika
Na ozdobu: listy koriandru, 2 šálky vařené rýže, kilo vařených kuřecích prsíček, nakrájených na kousky

Postup přípravy: V malé pánvi rozpalte olivový olej. Přidejte červenou papriku, šalotku, česnek a karambolu. Restujte na středním plameni zhruba osm minut. Do směsi přidete smetanu, sůl, pepř a papriku a znovu asi osm minut povařte. Výslednou masu vložte do velkého hrnce, přidejte rýži, kuře a ještě pět minut povařte. Hotové jídlo ozdobte lístky koriandru.

Text: Vanda Novotná
Foto: Profimedia.cz