Slavnostní ubrus, látkové ubrousky, sváteční porcelán a sklo, výzdoba, svíčky, květiny. To všechno se snažíme na stůl nějak ladně uspořádat. Jak už jsme se zmínili, i Vánoce mají svoje trendy, ale u slavnostního stolu je to přece jen maličko jinak. Máme svoje tradice, zvyky, nádobí... Proč se nedržet osvědčeného pevného základu, a inovovat pouze podle nálady či trendů (které jsou stejně tak vyjádřením určité nálady společnosti) .

Porcelán je určující

Vyjdeme z toho, jaký máme slavnostní jídelní servis. Ten na obrázku s krajkovým vzorem – jak jinak! - je současná novinka, a pokud někdo ještě nemá něco zděděného a uchovaného, nabízí se tato souprava pro založení nové rodinné tradice. Vaši vnuci jednou takovou starožitnost od kvalitní značky ocení...

 

Hladký bílý servis snese i vzorovaný ubrus, určitě ale vyžaduje čiré sklo, jinak pocit čistoty a lehkosti porušíte. Barvy na porcelánu určují a vymezují další výzdobu stolu. Pokud máme zdobené talíře, určitě volíme jednobarevný ubrus, u pestrého vzoru vybereme jednu z barev porcelánu.

 

Když se podíváme na předchozí dva obrázky, ten vlevo nás neurazí, dva tóny barvy se snášejí, a ubrus je v trendech... Ovšem ten vpravo je dotažený do nejmenšího detailu včetně volby zeleně poprášené stříbrem. Možná trochu studený, ale vyladěný dokonale. A právě na vyladění sváteční tabule záleží nejvíc. Podle porcelánu tedy zvolíme nejen ubrus, ale i květiny, svíčky, sklo. Neměli bychom stůl přeplácat, vždyť na něj přijde spoustu jídla, cukroví, ovoce...

 

Ubrus a doplňky

Chcete-li aspoň v něčem vyhovět trendům, velice se opět používá žakárový vzor. Ke krásnému ubrusu patří látkové ubrousky, o jiných snad o Vánocích ani neuvažujete, že? Měly by být pěkně složené, ale můžeme je jen stočit, převázat stužkou, a zastrčit pod ní jedlovou větvičku, jmenovku, živý kvítek. Přesto si přece jen pořídíme i lepší papírové ubrousky, které se budou hodit během svátků při malém pohoštění hostů, zvláště dětských.

 
 

Živé světlo v podobě svíček zmizelo ze stromečků, ale na stole by být mělo. Zatímco v Adventu jde vždy o sudý počet, na štědrovečerním stole má být počet svíček lichý. Podle tradice sedm, protože sedm bylo bolestí i radostí Panny Marie. Podle stylu tabule můžete volit moderní design či rustikální vzhled, ale svícny nepodceňujte, záleží na nich.

A na závěr aspoň obrázkově ještě dva trendy. Vždycky je na stole pěkná výšivka, a nikdy by tam nemělo chybět něco hvězdného a zlatého – stačí miska, talíř. To i ono je tvůrci trendů přímo vřele doporučeno.

 

Text: Vladimíra Storchová