Potřebné suroviny

Na výrobu vaječného koňaku je třeba připravit si kondenzované mléko, ať už slazené (Salko) nebo neslazené (Tatra). Potřeba je také cukr, lepší než obyčejný moučkový, je vanilkový. Připravte si také pokud možno co nejčerstvější kvalitní vajíčka (na 1 litr koňaku by mělo ideálně připadnout až čtvrt kila žloutků!).

Vaječný koňak lze ale s přivřením obou očí vyrobit i bez vajec (na internetu jsou opět k dispozici některé recepty). Využít lze plnotučné i polotučné mléko nebo různě tučná smetana. Někdy se vyrábí také z pudinku.

Z alkoholu se v některých receptech používá rum, ale někdy též vodka či čistý líh. Rum lze také použít v jeho kvalitnějších variantách, jako je bílý rum.Pro děti lze využít tzv. rumovou trest. Všechny použité přísady by měly mít pokojovou teplotu.

Tepelná versus netepelná úprava

Ze všech receptů samozřejmě převažují ty netepelně upravené, protože jsou rychlejší a snazší. Na jejich obranu ale musíme podotknout, že netepelně upravený vaječný koňak nemusí být o nic horší – navíc odborníci říkají, že z neopracovaných žloutků salmonelózu chytit nelze, neboť její zárodky se vyskytují jen v bílku a obalu vejce. Navíc ani při tepelné úpravě se koňak ve vodní lázní nesmí vařit!

Přidáním různých příměsí, jako je právě pudink, instantní káva, kakao nebo kokos, můžeme získat různé příchutě. Také Salko lze nechat zkaramelizovat a nápoj pak připomíná lehce karamelový krém.

Nejsnazší příprava

Připravíme si jedno mléko Tatra a dvě Salka (nebo jedno Salko a hrnek mléka), 500 ml rumu, 1 vanilkový cukr, asi 3 lžíce moučkového cukru a cca 5-8 žloutků.

Nejprve ušleháme pěkně dohladka žloutky s cukrem. Postupně přidáme ostatní suroviny v podstatě libovolném složení až na rum, který necháme na konec.

Pořád řádně šleháme tak dlouho, než se vytvoří pěna. Zatímco postupně opadává, přiléváme koňak. Plníme do láhví ideálně přes jemné sítko nebo plátno.

Koňak je lepší trochu uleželý, ale může se konzumovat klidně už druhý den.

Eggong
 Pro děti udělejte nealko vaječňák, nebo eggnog.

Dětem zachutná eggnog

Tento nápoj pochází z Ameriky a je bez alkoholu. Hodí se tak i pro děti. Dospělí si do něj mohou dle chuti přidat trochu rumu, whisky nebo sherry.

Připravíme si asi 4 žloutky, 6 velkých polévkových lžic moučkového cukru, 2 nadrcené muškátové oříšky, celou 12% smetanu a 1/4 litru mléka.

V jednom kastrolu přivedeme až k varu mléko se smetanou a přidaným muškátovým oříškem. V druhém šleháme žloutky s cukrem opět dohladka a následně do něj přilijeme směs mléka se smetanou. Poté stále mícháme, dokud nám směs nezačne houstnout. Nevaříme! Poté přeléváme do připravených láhví a necháme vychladit.

Vaječný koňak
 Vaječný koňak se skleničkami je i pěkný dárek.

Text: Zuzana Veselá
Foto: prnewswire.com; pivomil.cz; z.about.com; vanilkove-lusky.cz