Po období, kdy se pro čas svátků vystřídaly všechny možné barvy i odstíny kovů od zlata přes stříbro, měď a bronz, se masivně vrací tradice. Aspoň na pařížském veletrhu Maison&Objet to tak vypadalo.

 

Barvy a zvířátka

Ke klasice Vánoc patří červená, zelená a zlatá, barvy, které mají symbolizovat všechno to, co si ve chvílích u stromečku přejeme: červená zastupuje zdraví a lásku, zelená plně tepající život, ale i dobrou úrodu, nu a zlato je – jak jinak - blahobyt a hojnost.

Samozřejmě, že nevymizely jiné, dříve módní barevné tóny, zejména různé odstíny fialové se stále drží, a my přece všechno nově pořízené hned zase nevyhodíme... Záleží tedy především na vkusu rodiny, ale trendová zpráva zní: Zpět ke klasice.

V dekoru vedle ptáčků a květin, inspirovaných Asií, vévodily jednoznačně ryby. Na skle, porcelánu, proutí, textilu atd. Věhlasná porcelánová manufaktura Fürstenberg (značka Sieger) přidala letos ke svým jemným bílým kolekcím, které jsou zdobené jen zlatem či platinou, soubor modrobílého porcelánu, na němž se kromě ryb vyskytují hvězdy, motýli, něco zlata... vše v tradičním duchu.

 

 

Krajka a závěsy

Další dva charakterotvorné detaily veletrhu? Především poněkud vlezlá krajka, která se natlačila všude, kam mohla ať už v původním vzhledu a určení, jako lem polštářů či ozdoba ubrusů, nebo transformovaná jako vzor na porcelánu, nábytku, textilu i plastu.

Tím druhým jsou lehké a ještě lehčí předěly prostoru a závěsy, které se celkem bez důvodu snášejí shora. Působí dobře, esteticky, proč dál hledat nějakou zvláštní funkci? Můžete v tom duchu experimentovat s vánočními koulemi – nemusí být jen na stromečku. 

   

Ty na obrázku se vznášely v expozici současného designu, zastřešené heslem Design žije! A křehký krajkový porcelán je japonský – tamní nevěsty takové krásné misky dostávají do výbavy.

Zapomenutá řemesla

A poslední trendový vzkaz: V módě a na milost vzato je vše, co připomíná venkov, přírodní materiály a stará poctivá řemesla. Patří sem mimochodem i ta krajka... Můžete volit jako slavnostní dekor proutí, krabice na cukroví se „starým“ potiskem, staré lampy i kovářskou práci, nesáhnete vedle. Věci, ukotvené v minulosti, nejsou jen na veletrzích, u nás je nabízí například Monport.

 

Text:Vladimíra Storchová
Snímky: autorka a archiv firem