1. Vanilkové rohlíčky

Jednoznačně nejoblíbenější druh vánočního cukroví.

Pečeme je z 500 g tuku, 750 g mouky, 160 g cukru moučky, 450 g ořechů a 2 vajec.

Z těchto ingrediencí zpracujeme těsto a necháme do druhého dne uležet. Poté postupně ukrajujeme kusy těsta, které rozválíme na menší válečky, z kterých vymodelujeme rohlíčky. Je možné použít i různé formičky. Pečeme několik minut, podle výkonnosti trouby, tak aby šly rohlíčky jednoduše oddělit od plechu a přitom nebyly jejich konce černé. Po vychladnutí obalujeme v moučkovém cukru s trochou vanilky.

Náš tip! Ze stejného těsta můžeme dělat i základ pro plněné ořechy. Půlky ořechů lze také plnit čokoládou a zdobit mandlemi. Když přidáme do těsta kakao a skořici, vytvoříme tak základ pro vynikající pracinky, které po vychladnutí opět obalujeme v cukru.

2. Vánoční perníčky

Na vánoční perníčky existuje snad vůbec nejvíc různých „nejlepších“ receptů, po kterých by měly perníčky za pár dní krásně změknout. My doporučujeme tento recept:

Připravíme si 400 g hladké mouky, 140 g moučkového cukru, 50 g másla, 2 vejce, 2 lžíce medu, 1 lžičku jedlé sody a 1 lžičku mletého perníkového koření.

Mouku s cukrem prosejeme na vál a přidáme koření s jedlou sodou a vejce. Vypracujeme hladké těsto, které dáme na chvíli do ledničky. Poté si vyválíme z těsta placku tlustou asi půl centimetru a vykrajujeme tvary.

Klademe na pečicí papír nebo vymazaný plech a pečeme v troubě rozpálené na 200 stupňů. Po upečení hned sundáme z plechu! Perníčky můžeme po vychladnutí zdobit.

3. Linecké koláčky

Linecké koláčky připravujeme z 420 g hladké mouky, 280 g tuku, 140 g cukru moučky, 2 celých vajec a vanilkového cukru.

Ze surovin vypracujeme těsto a necháme odležet. Poté vyválíme placku a vykrajujeme různé tvary – přední díl s vyříznutým kolečkem. Pečeme na 200 stupňů, dokud nezačnou koláčky zlátnout. Po vychladnutí slepujeme nejlépe trochu nakyslou (rybízovou) marmeládou. Můžeme také zlehka pocukrovat.

4. Podvodnice

Podvodnice jsou vynikající, ale ne vždy se podaří, kvůli nutnosti vytvořit ideální kvásek. Potřebujeme 500 g mouky (350 g do těsta a zbytek na podsypání), 250 g tuku, trochu mléka a cukru na vykynutí, dále 20 g droždí.

Nasypeme mouku na vál, veprostřed uděláme důlek, do důlku nasypeme rozdrobené droždí, trochu cukru a zalijeme vlažným mlékem a jemně zamícháme. Počkáme, než se kvásek po několika minutách nafoukne.

Pak přidáme tuk a zpracujeme v kouli, kterou ponoříme na cca dvě hodiny do vlažné vody. Správně by měla koule z těsta vyplavat nad hladinu.

Pak opět vyválíme z těsta placku a vykrajujeme menší tvary. Pečeme pozvolna v troubě rozpálené cca na 200 stupňů. Po vychladnutí opět obalujeme v cukru s trochou vanilky.

Náš tip! Těsto na podvodnice je samo o sobě úplně bez chuti, takže jej lze ještě na plechu posypat trochou papriky nebo kmínu, a upéct tak vynikající slané pečivo.

Text: Zuzana Veselá
Foto: justbaking.net; akce.sovinec.cz; .zajicvyjenamesic.com; nd01.blog.cz; flickr.com