Jeho oficiální botanický název zní kopr vonný a k nám přišel z východu – tedy z Ruska, západní Asie a východního Středomoří. Ve své domovině se vyskytuje v dalších druzích, které jsou chuťově silnější než varianta, která se pěstuje u nás.

Bylina má charakteristicky zpeřené listy, které by bylo možno zaměnit s fenyklem. Záměnou ale žádné nebezpečí nehrozí, fenykl je jen menší a má výraznější vůni.


Jarní výsev

Kopr má křehké stonky, které poměrně rychle dřevnatí, proto je dobré konzumovat jeho rostlinky, dokud jsou mladé. Pilní zahradníci již mají svou první sklizeň, ale kopr má tu výhodu, že se dá vysévat postupně, čímž si zajistíme stálý přísun čerstvých bylinek po celé léto, celou vegetační sezonu. Existuje spousta praktických rad na jeho skladování, ale čerstvý je nejlepší. V ledničce se dobře uchová, pokud se zabalí do vlhkého papírového nebo látkového ubrousku a ten se ještě vloží do mikrotenového sáčku. Sušením bylina ztrácí velkou část své chuti, a tak je nutné přidávat jí do pokrmů víc. Milovníci kopru by si nyní měli připravit zásoby na zimu raději do mrazáku.


Semínka mají také širší použití

Kopr má podobné účinky na zažívací systém jako fenykl. Upravuje peristaltiku a také se mu přisuzuje schopnost tlumit škytavku. Některé prameny uvádějí, že v Severní Americe se dával dětem při nedělních bohoslužbách, aby snáz vydržely dlouhá nudná kázání. Proto je tam někdy nazýván ‚kázací semínko‘. Zralé koprové okolíky se běžně přidávají do kyselých okurek, ale jsou i uznávanou ozdobnou rostlinou. Zelinkavá květenství dobře doplní květinové vazby.

 


Chutná skvěle v mnoha kombinacích

Ve své domovině, v Rusku, se používal do majonézových bramborových salátů i jako příloha k nejrůznějším rybám, zejména lososům či slanečkům a také k plodům moře. Z téhož regionu pocházejí kombinace s červenou řepou. Dokáže oživit luštěniny a v Turecku se přidává i do rýže. Jeho aroma dobře ladí s česnekem a nakyslými chutěmi tvarohu nebo zakysané smetany. Pokud se používá do teplých pokrmů, je třeba jej přidávat až těsně před podáváním, protože převařením se jeho chuť ničí.

 

Recept: Jemný jarní fazolový salát

Připravte si: 1 šálek vařených malých bílých fazolí, 2 mladé cibulky, 5 snítek čerstvého kopruPokračovat...

Další recepty: Hlavní chod | Salát | PolévkaDezert | Chuťovky | Více...

 

O tématu více diskutujte na fóru Vaření a stolování.

 

Text: Jana Vlková
Foto: www.isifa.comAutor: Jana Vlková | Fotografie: www.isifa.com