Čísla jsou v některých případech dost vysoká: Obézní lidé mají podle údajů z roku 1992 třináctkrát vyšší pravděpodobnost, že zemřou na náhlou mozkovou příhodu.

Štíhlé děti mají dvakrát větší šanci, že se dožijí vyššího věku, než jejich obézní spolužáci.


Co děti vlastně dělají?

Stačí zdravý selský rozum, abychom věděli, že děti, které sportují nebo se alespoň hýbou, mají menší sklony k obezitě. Aktivní děti jsou ve svém životě spokojenější a mají zkrátka méně dalších obtíží. Děti většinou ve vyšším věku dělají to, co je rodiče naučili, i když podle statistik později klesá podíl času tráveného s rodinou a většinou i čas věnovaný sportovním aktivitám. Pětina dětí chodí s rodiči každý den na procházku nebo spolu sportují, ale děvčata se věnují sportu méně. Na druhou stranu mají dívky zdravější jídelníček. Patnáctiletých dětí s rodiči sportuje už přibližně jen desetina. Děti většinou vymění sport za sledování DVD, hraní her a komunikace na internetu.


A jak jedí?

Je poměrně překvapivé, že jen přibližně polovina dětí řádně snídá, přičemž častěji snídají dívky. Těžko hledat odpověď na otázku, proč se hůř snídá v ekonomicky slabších rodinách. S věkem také klesá docházka do školní jídelny a dětí, které opouštějí základní školu, obědvá jen asi 65 %. Děvčata se sice méně hýbou, ale zato mají zdravější výživu. Konzumují více ovoce i zeleniny v každém věku a vydrží jim do dokonce i po pubertě. Zajímavý je i vztah k masu, kterého naopak chlapci jedí vždy více a to i ve vyšším věku. S mlsáním sladkostí a pitím nápojů s vysokým obsahem cukru jsou na tom děti obou pohlaví přibližně stejně.

 


Nebezpečí obezity

Velcí jedlíci a lenoši si těžko připustí, že šest ze sedmi hlavních rizik jsou položky spojené s nezdravou výživou a malou fyzickou aktivitou. A které že jsou to faktory? Mnoho soli, alkoholu, tuků a jinak energeticky bohatých potravin, málo ovoce, zeleniny a pohybu. Tím sedmým faktorem je kouření. Je smutnou pravdou, že děti více a dříve kouří a pijí alkohol, zejména pivo. Seznam problémů, jež obézní děti v dospělosti čekají, je dost dlouhý a nechybí na něm třeba ortopedické komplikace nebo zvýšené riziko při lékařských výkonech.
 Autor: Jana Vlková | Fotografie: www.isifa.com