Švestky jsou oblíbeným druhem ovoce. Pokud jde o vitaminy, tak tyto plody jednotlivě nijak nevynikají, znamenitý je však jejich celek. Kromě vitaminu B12 a biotinu obsahuje toto ovoce všechny vitaminy skupiny B. Pozoruhodný je také podíl mnohonásobně nenasycených mastných kyselin ve slupkách a vysoký podíl vlákniny, která zbavuje střeva odpadních látek. Z minerálů jsou švestky bohaté na draslík, fosfor, hořčík, vápník a železo.

 

Léčivé účinky švestek

Švestky obsahují málo sodíku, a proto jsou velmi prospěšné při chorobách krevního oběhu, ledvin, jater, při dně a revmatismu. Současně jsou hodnotným přírodním projímadlem. Jsou také ideální při odtučňovacích dietách. S jejich pomocí můžeme přirozeným a zdravým způsobem ztratit nejeden kilogram. Plody totiž působí na vyplavování vody z organismu a ve střevech vážou nadbytečné tukové látky, které se pak díky tomu nemohou uložit v těle jako zásobní tuková vrstva.

Přírodní projímadlo

  • Večer naložíme 7 - 10 švestek do čisté vody a ráno je nalačno sníme a zapijeme vodou, v níž byly naložené. Toto velmi účinné projímadlo můžeme podávat v menším množství i dětem.
  • Nebo nakrájíme 100 gramů sušených švestek, 550 g lněného semene, 70 gramů datlí a 75 g fíků nadrobno, vsypeme do vroucí vody a vaříme do zhoustnutí. Necháme vychladnout, nalijeme do sklenice a uložíme v ledničce. Při potížích se zažíváním si dáváme 3 x denně 1 čajovou lžičku této směsi a zapijeme ji 0,5 l čisté neperlivé vody.
  • Nebo večer smícháme 2 dl šťávy ze švestek s 2 dl vody a tímto nápojem zapijeme 2 lžíce lněných semínek. Ráno je úspěch zaručen.

 

 

Konzumace švestek uleví bolavým kloubům

Švestky mohou také pomoci při dně. Skvěle odbourávají a vyplavující především močovinu, která je vlastně příčinou této nemoci. Pokud máme k dispozici čerstvé švestky, doporučuje se vždy před hlavním jídlem zkonzumovat 1 - 2 plody nebo vypít 2 skleničky švestkové šťávy. Jinak používáme švestky sušené, namočené přes noc ve vodě a vodu vypijeme.

 

Recept: Švestkovo – čokoládová pomazánka

Připravte si: 100 g kvalitní čokolády, 1,5 kg zralých švestek, 200 g ovocného cukru, Pokračovat...

Další recepty: Hlavní chod | Salát | PolévkaDezert | Chuťovky | Více...

 Autor: Simona Procházková DiS. | Fotografie: www.isifa.com